הפוסט מציג עבודה אקדמית במסגרת לימודי תואר מסטר בעיצוב משולב:

בעבודתי בחרתי לבדוק מה גורם לנו לעצור ליד אריזות מסוימות, מה יש בהן שתופס את תשומת ליבנו ואיך ניתן לחבר רגשית וחוויתית את האריזה עם המתבונן בה. לצורך הפרויקט עיצבתי 4 קווי אריזה שונים עבור קרטריג’ים למדפסות הזרקת דיו עבור חברת hp, בחרתי בחברה המזוהה עם מוצרים אלו, שאריזותיה מוכרות בשוק.

ב-4 סדרות עיצוב שונות ניסיתי לבחון מספר אסטרטגיות תפיסתיות שונות, לשלבן בעיצוב ולבחון אותן ע”י הצגתן לאנשים שונים. הבדיקה נעשתה עם 8 אנשים שונים: ילדים (בת ובן), מבוגרים (נשים וגברים)

השאלות שנבדקו:
מה גורמות לך האריזות המוצעות על ידי להרגיש או לעשות? נסה/י להסביר את תשובתך במספר מילים.
האם יש לך סדר העדפות, ועל בסיס מה הוא נקבע?
הצגתי בפני האנשים תמונת אריזות קיימות של החברה ואת האריזות המוצעות על ידי.

התגובות היו משמחות, האריזות היוו חידוש ועיניין, עוררו מחשבות, עצות המלצות ובחלקן עוררו רגשית.


real-paces

אריזה ראשונה: אריזות משקפות מציאות משתנה – האריזות מעוצבות עם חזית מראָה צבעונית בהתאם לצבעוניות המוצר


עיצוב האריזה מבוסס על 2 אסטרטגיות תפיסתיות שונות הגורמות לעוברים לידן להפנות את מבטם, לעצור ואף לקחת אותן ליד.

אסטרטגייה 1
המראָה בחזית האריזה משקפת את חלל החנות בתוכה, וכל תזוזה של העובר לצידה גורמת לשינוי פניה. המח שלנו מתעלם מדברים קבועים, ללא תנועה שאנו מורגלים לראותם (אדפטציה). התנועה שאני יוצרת ע”י השתקפות משתנה, מכניס את המח לדריכות עד שהוא יבין שאין בה סכנה. תשומת הלב שיצרתי תגרום לאדם להתעניין בה, לנסות להבינה, ולבדוק ממה היא נובעת. המח שם לב לתנועה גם אם היא מתרחשת באזור הראייה ההקפית ופנינו אינן מופנות אליה.

אסטרטגייה 2
המראָה הצבעונית אינה המראָה המוכרת לנו ולכן יוצרת סקרנות ורצון להעמיק באפקט שלה. היא תגרום לאנשים לקחת את האריזה ליד ולהתבונן בה, בשלב זה דמותם תשתקף במוצר ותשתלב עם הסלוגן של המוצר:

HP- Your real colors

העברת המסר נעשית באופן פעיל והעיצוב גורם לקונה הפוטנציאלי להתחבר למוצר ולהפוך לחלק פעיל בו.

תגובות לאריזות: זו האריזה שאני הכי אוהבת, אני חושבת שזה רעיון מצויין, אני כבר חושבת איך זה יראה על המדף, נראה לי כייף להסתכל במראה הצבעונית ולראות איך הדברים משתקפים במראה צבעונית". "אני אעצור לידם, כי התזוזה שלהם בצד תגרום לי להסתובב, בטוח שאקח ליד, לבדוק אותן, כי זה לא דבר רגיל".

השארת תגובה